I nás samozřejmě koronavirus ovlivnil. Naše zaměstnance. Naše podnikání. Naše autory. Spolupracující knihkupce. Čtenáře. A spoustu dalších skupin, které mají co dočinění s Albatros Media. Jak jsme se s touhle nepříjemnou situací vypořádali? Snažili jsme se pomoct, kde se dalo. Snad se i díky nám podařilo mnoha lidem tuto krizi zvládnout lépe. To nejhorší máme (doufejme) už za sebou.
Jak jsme pomáhali našim zaměstnancům
Naši zaměstnanci jsou pro nás největším aktivem. Snažili jsme se tudíž dělat vše pro to, abychom jim mimořádnou situaci co nejvíce ulehčili:
- jako jedna z prvních firem jsme zaměstnancům umožnili práci na home office, abychom chránili jejich zdraví
- kolegové nad 55 let a kolegové s dětmi šli na home office jako první
- aktivně jsme se zapojili do šití roušek pro naše kolegy ze skladů, u kterých home office není možný
- našim zaměstnancům a jejich rodinám jsme zdarma zajistili respirátory
- kolegům na home office jsme sdíleli praktické rady, jak efektivně pracovat z domu, jaké komunikační nástroje mohou využít a jak podporovat své podřízené
- majitelé, vedení i personalisté po celou dobu otevřeně komunikovali, takže zaměstnanci měli detailní přehled o aktuální situaci a krocích, které firma chystá
Přestože velká část zaměstnanců pracovala z domu, kolegové ze skladu byli dennodenně v práci a dělali vše pro to, aby připravili zásilky k odeslání. Nenechali jsme je na holičkách a přiložili ruku k dílu. Ti z nás, kteří měli zdraví a sil na rozdávání, přijeli pomoct přímo do skladu.
Ve druhém květnovém týdnu jsme se konečně vrátili do kanceláři. Některým z nás už fyzická interakce s kolegy chyběla. Kdo chtěl, mohl ještě zůstat na home office. Kolegové byli rozděleni do dvou skupiny, přičemž skupina A chodila do kanceláří v pondělí a v úterý, skupina B ve čtvrtek a pátek. Ve středu probíhala desinfekce prostor.
Jak jsme pomáhali navenek
Podpora sbírky SOS Česko
Již dříve jsme věděli, že máme báječné kolegy a kolegyně, kterým není lhostejný osud méně šťastnějších lidí. Podpora sbírky SOS Česko pro Člověka v tísni nás v tomto přesvědčení utvrdila. Vybrali jsme mezi sebou téměř 110 000 Kč! Firma spolu s vlastníky, manželi Horákovými, pak částku ještě zpětinásobila, takže jsme nadaci poslali sumu 547495 Kč.
O naší pomoci vyšel článek na Forbesu.
Knihy do domovů důchodců
Jedněmi z nejzranitelnějších míst koronavirové krize jsou bezesporu domovy důchodců. Proto jsme se shodli, že si zaslouží naši maximální podporu a pomoc. Kontaktovali jsme tato zařízení s nabídkou naší pomoci. Těm, kteří o to stáli, jsme rozeslali zdarma stovky knih pro jejich klienty i personál. Byly nám za to náležitě vděční. Přikládáme několik odkazů s jejich poděkováními.
Nadace Albatros
V rámci naší nadace jsme hned zkraje krize kontaktovali partnery – příjemce nadační podpory, abychom zjistili, jak současná situace ovlivňuje děti a rodiny, se kterými jsou v kontaktu a jak bychom jim ještě mohli pomoci. Všechny příjemce jsme také ujišťovali o naší podpoře i o tom, že chápeme a podporujeme přizpůsobení projektů situaci namísto lpění na dodržování aktivit a harmonogramu.
Přirozeně jsme se tedy připojili k iniciativě nadací www.stojimeprivas.cz. Skrze iniciativu jsme vyslali signál našim grantistům i dalším neziskovým organizacím, že chceme být oporou v době, kdy aktivně nabízejí své služby v boji proti koronaviru a zároveň jim současná situace komplikuje existenci. Ujistili jsme je, že:
- budeme maximálně flexibilní
- jsme otevřeni diskusi o změnách v rozběhnutých projektech
- jsme připraveni adaptovat budoucí grantové výzvy na aktuální potřeby
Hlavním iniciátorem aktivity je Nadace OSF. Mezi prvními signatáři je spolu s námi například Nadační fond Avast, Nadace České spořitelny či Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Talentify.me
Kvůli zavřeným školám se děti musí učit doma. Situace dětí, které neměly adekvátní podmínky pro vzdělávání ani v běžném režimu, se nezlepšila, spíše naopak. Dětem výrazně chybí pomoc od rodičů v motivaci k učení či vysvětlení složitější látky. Proto jsme urychlili spuštění online platformy pro vzájemné učení Talentify.me.
Jde o projekt, který pomůže propojit dítě či studenta, kteří potřebují doučovat s tím, kdo mu v tom pomůže. Kvůli aktuální situaci je možné přihlásit se i jako dospělý dobrovolník. Kromě všeobecných možností k doučování na dálku jako je videokonference či telefonické hovory, jsme k portálu připojili integrovanou online učebnu Learncube. Více o projektu se dozvíte přímo na jeho stránkách.
Učíme online
Navázali jsme spolupráci s Česko.Digital, kteří stojí za iniciativou Učíme online. Iniciativa pomáhá školám při nastavení online vzdělávání. V rámci tohoto projektu jsme do domácností dětí a mladých lidí, které podporujeme ve vzdělání a kterým chybí potřebná technika, zprostředkovali počítače nebo tablety ze sbírky. Pokud máte i vy doma nevyužitý počítač či tablet, můžete jej do sbírky také nabídnout a pomoct dětem ze znevýhodněných rodin držet krok s vrstevníky.
Knihy pro děti – pro splnění povinné četby i volný čas
Ve spoustě domácností se rodiče doma předškolákům a školákům moc nevěnují (rodiče neví, nemohou či nechtějí). To je bohužel smutný fakt. Do těchto rodin dochází pracovníci nevládních neziskových organizací, nosí jim materiály a psací potřeby, a poskytují prvotní konzultace včetně zpětné vazby. A jak do toho zapadáme my? Těmto neziskovým organizacím pravidelně darujeme stovky knih. Hlavním partnerem je pro nás Člověk v tísni, který pak knihy distribuuje dál.
Velkou radost máme z toho, že můžeme pomoct dětem i ve splnění povinné školní četby a v případě menších dětí ve využití volného času. Metodičky vzdělávání i další pracovníci, kteří jsou v dlouhodobém kontaktu s dětmi, vytipovali konkrétní tituly a vymysleli, jak knihy k dětem doručí a jak s dětmi a knihami budou pracovat. Na vybrané pobočky organizace Člověk v tísni, ale i dalším neziskovým organizacím pracujícím „v terénu“ jsme odeslali stovky knih, které dětem zpříjemní závěr tohoto zvláštního školního roku.
Knihy a služby zdarma pro všechny
Náš inovační tým se rozhodl alespoň trochu pomoci rodičům, kterým doma děti skáčou po hlavě a zpřístupnil aplikaci Booko na měsíc zdarma. Pro rodiče (a jejich děti) to znamená více než sto skvělých knížek z naší produkce za pár minut v tabletu či mobilu bez nutnosti chození ven. Přikládáme návod, jak aplikaci stáhnout a začít využívat.
Abychom karanténu usnadnili také dospělým, mohli u nás získat při každém nákupu knihu zdarma. Také jsme všem zákazníkům poskytli poštovné zdarma, aby si knihy nemuseli fyzicky vyzvedávat a došly jim přímo ke dveřím domu či bytu.
Ve spolupráci s vybranými autory jsme také nabídli jejich elektronické verze knih zdarma ke stažení na našem e-shopu. Každý si tak mohl stáhnout 40 dní pěšky do Jeruzaléma od Ladislava Zibury, To prší moře od Radky Třeštíkové nebo Válkotvůrci od Františka Kotlety.
Aktivit nebylo zrovna málo, že? Doufáme, že jsme také naší troškou do mlýna přispěli k úspěšnému zvládnutí situace, která se bude už jen lepšit. Určitě budeme rádi, když i vy podpoříte některou z představených aktivit či projektů. Na výběr je jich docela dost.