Bára Votavová
Marketing Manager
V InovAMu kromě běžného marketingu spolupracuje i na inovačním procesu nebo práci s autory a autorkami. S kolegy se snaží dokázat, že technologie nejsou nepřítelem čtení.
Jednou z prvních inovativních aplikací, kterou InovAM představil čtenářům a čtenářkám v Česku, je Booko. Růžový zajíc stejného jména je maskotem appky, která pomáhá dětem osvojit si čtenářské dovednosti a rodičům vést děti ke knihám. O Booko se stará především projektový manažer Rosťa Chytil.
“Břeťa, ředitel InovAMu, mi o Bookovi vyprávěl ještě předtím, než jsem tu začal pracovat. Přišlo mi to moc zajímavé – myslím si totiž, že moderní technologie mohou pomáhat s výukou prakticky čehokoliv a štve mě, že se třeba ve školách pořád využívají strašně málo. Děti by se právě už na základní škole měly učit, že moderní technologie ukrývají víc než jen sociální sítě. Že pro ně mohou hrát takovou roli, jakou pro nás hrála třeba encyklopedie. A čtení dětem a s dětmi považuji za zásadní, takže mě Booko nadchnul. Když potom přišla nabídka Booko jako projekt vést, tohle všechno rozhodlo,” vypráví Rosťa.
„ Booko nemá být žádnou náhradou papírových knížek. Chceme je ovšem doplnit. Všude tam, kam si prostě hromadu knížek nezabalíte – cestou na dovolenou, k prarodičům, v čekárnách… tam všude Booko rodiče užijí.“
Appka Booko je interaktivní knihovničkou, ve které děti a rodiče najdou klasické i moderní pohádky doplněné o jemné animace, zvýraznění textu, audiostopu a hry – tedy nástroje, které pomáhají s osvojováním čtenářských dovedností. V Bookovi si děti mohou číst s rodiči, díky zmíněným prvkům to ale brzo zvládnou i samy. “Rodiče oceňují, že je Booko interaktivní. Čtení se tu pojí s audiovizuálními prvky, hlasem vypravěče nebo vypravěčky a s rozhýbanými ilustracemi. Knížky v appce tak nabízejí různé vjemy, to vidím jako velkou přidanou hodnotu.”
Booko je samozřejmě v knižním světě pořád trochu kontroverzní – jak pro rodiče-knihomoly, tak pro řadu tvůrců a tvůrkyň. Chce snad Albatros Media papírovým knihám vystavět konkurenci a děti vyhnat od stránek k obrazovkám? Tak to samozřejmě není. Rosťa vysvětluje: “Booko nemá být žádnou náhradou papírových knížek. Chceme je ovšem doplnit. Všude tam, kam si prostě hromadu knížek nezabalíte – cestou na dovolenou, k prarodičům, v čekárnách… tam všude Booko rodiče užijí. V jediné appce jsou příběhů desítky, což se hodí, když jeden nezaujme. Sám z vlastní zkušenosti vím, kolik knížek dokáže malý kluk prolistovat, než se do nějaké opravdu pustí.”
Další výhodou appky a důvodem, proč je pro nás Booko srdcový projekt, je prostě fakt, že propojuje dva světy. Všichni rodiče chtějí, aby se jejich děti rozvíjely a vyrostli z nich chytří a empatičtí lidé. Jeden výzkum za druhým ukazují, jakou roli v tom umí sehrát knihy. Jenže ty dnes o pozornost kluků a holek soupeří právě s technologiemi. Booko je tak alternativou i pro ty rodiče, jejichž děti radši sahají po tabletu než po leporelu nebo knížce. Zaujme i ty neposednější. Je ale samozřejmě potřeba k otázce technologií v dětských rukách přistupovat obezřetně, a to jak z uživatelské, tak obsahové stránky. “Chápu, že se rodiče tabletům někdy vyhýbají,” přiznává Rosťa. “Sám jsem při výchově nevlastního syna často řešil, kolik času může trávit s nějakou elektronikou nebo i před televizí. Je složité najít správnou míru. Když to překročí určitou hranici, jen těžko lze děti od tabletů zase odlákat. Je to prostě dobrý sluha, ale špatný pán – jako jakákoliv technologie. Hodně ale záleží na obsahu. Můj vzkaz pro rodiče by rozhodně byl – nevyhýbejte se technologiím, vybírejte pečlivě takový obsah, který má smysl a který je pro děti přínosem.”
Příběhů je už v appce přes 90. Které z nich si nejvíce zamiloval právě ten, kdo spolu s redaktory a redaktorkami vybírá, jaké pohádky přidat do Booko knihovničky? Přečtěte si Rosťovy tipy.
„Appka Booko se neustále rozvíjí a příběhy v ní pravidelně přibývají – uživatelé a uživatelky se mohou těšit na dvě nové knížky měsíčně. Přidáváme i příběhy a písničky v angličtině.“
Moc se mi líbí minimalismus interaktivních prvků v Dášeňce. Ilustrace jsou v knize jednoduché, ale rozhýbané jsou krásně. Dášeňka vrtí ocáskem, zavírá očička. Jsem taky moc rád, že v Bookovi máme Polámal se mraveneček, to je pro mě největší klasika a může propojovat generace, protože baví i dnešní děti. Díky Bookovi jsem také objevil knížky ilustrátorky Kataríny Macurové s medvídkem v hlavní roli – jde o úžasné knížky pro malé děti, skrze které mohou poznávat svět. No a těm starším bych doporučil knihy Ivony Březinové, které v sobě kromě dobrého příběhu mají také vždycky něco navíc a kluci a holky se dozví něco o světě kolem sebe.
Appka Booko se neustále rozvíjí a příběhy v ní pravidelně přibývají – uživatelé a uživatelky se mohou těšit na dvě nové knížky měsíčně. Přidáváme i příběhy a písničky v angličtině a ohlas je pozitivní. Spolupracujeme i se školami, kromě učitelek češtiny nebo angličtiny Booko využívají i ti, kdo učí česky děti s jiným mateřským jazykem. Stáhněte si Booko a potěšte děti, vnoučata, synovce nebo libovolné ratolesti v okolí společným čtením. Uvidíte, jak se jim rozzáří oči, až Dášeňka zavrtí nebo až se psík Nezbedník rozhodne sníst zubní pastu. A hlavně se nestyďte, až zjistíte, že oči září i vám. Dobře to známe.